ÜST
Image Alt

Süleyman Gündüz ile Aşura’da İran Gezisi

Süleyman Gündüz ile Aşura’da İran Gezisi

1.750 EURO

12 – 19 TEMMUZ 2024

GEZİMİZİN KONTENJANI DOLMUŞTUR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Fiyat:

İki Kişilik Odada kişi başı: 1.750 EURO

Tek Kişilik Oda farkı: 350 EURO

 

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetlerimiz,

– İstanbul – Tahran – İstanbul THY Uçak Bileti

– Havalimanında karşılama ve transferler

– 4 veya 5 yıldızlı otellerde konaklama

– 7 Sabah Kahvaltısı

– 7 Akşam Yemeği

– Tüm program boyunca bize özel aracımız

– Belirtilen yerlere geziler, şehir turları ve giriş ücretleri

 

Ücrete Dahil Olmayanlar,

– Otellerde ve gezi boyunca yapılan kişisel harcamalar

– Programda belirtilmemiş gezi ve giriş ücretleri

– Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)

 

İran’a Türkler için vize yoktur. En az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Alman pasaportlular vize sürecini en az 2 ay önce başlatmalıdır.

Tur Planı

1

12 TEMMUZ 2024 CUMA / İSTANBUL – TAHRAN

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarları önünde saat 05:00'te buluşuyoruz. Türk Hava Yollarının TK 880 sefer sayılı uçağı ile 08:05'te İstanbul Havalimanından Tahran'a uçuyoruz. Tahran İmam Humeyni Havalimanına saat 11:40'ta varıyor ve otobüsümüze geçip turumuza başlıyoruz. İlk durağımız Tuğrul Bey'in Kulesi olacak. Ardından Tahran'a merkeze geçiyor, Kapalı çarşı, Gülistan Sarayı ve Tahran Ulusal Müze'sini ziyaret ediyor, Azadi Meydanındaki Özgürlük Anıtını görüyoruz. Akşam yemeğimizi alarak konaklama için otelimize geçiyoruz.
2

13 TEMMUZ 2024 CUMARTESİ / TAHRAN - KAŞHAN

Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra otobüsümüze biniyoruz ve güneye doğru yola çıkıyoruz. Yoldaki ilk durağımız Şia inancının kutsal şehirlerinden birisi olan, mollalar şehri olarak bilinen Kum kenti. Kum, İran İslam Devrimi’nin lideri İmam Humeyni’nin doğduğu şehirdir ve 12. İmam olan İmam Rıza’nın kızkardeşi Hz. Masume’nin türbesi de buradadır. Hz. Masume’nin kabrini ziyaret ettikten sonra yola devam ediyoruz ve İran’ın küçük ama en güzel şehirlerinden birisi olan Kaşan şehrine varıyoruz. Kaşan’da İran’ın tarihi bahçelerinin en güzel örneklerinden olan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Fin Bahçelerini gezeceğiz. İran’ın çöl mimarisinin en güzel örneklerinin olduğu evlerden Boroujerdi veya Taba Tabai Evi’ni gördükten sonra İsfahan’a doğru devam ediyoruz. Akşamüstü İsfahan’a varıyor, otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.
3

14 TEMMUZ 2024 PAZAR / ISFAHAN

Bugün tüm gün İsfahan’dayız. Sabah UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve koruma altına alınmış olan ünlü Nakş-ı Cihan Meydanı’na gelerek İsfahan turumuza başlıyoruz. Bu meydan Safavi döneminde başkentlik yapmış olan İsfahan’ın merkezi konumundadır. Alan olarak dünyanın en büyük meydanlarından birisidir. Meydanın güney tarafındaki muhteşem mimarisi ve seramik işçiliği ile göze çarpan İmam Camii, Meydanın batı tarafında ise ünlü Ali Kapı Sarayı bulunmaktadır. Saray Safavi Sultanları tarafından meydanı izlemek için ve törenleri takip etmek için kullanılmıştır. Kuzeye doğru devam eden Kayseriye Pazarı olarak bilinen geleneksel çarşı ve meydandaki dükkanlar çok ilgi çekecek. Kırk Sütün Sarayını da ziyaret ettikten sonra Selçuklu Camii olarak da bilinen Cuma Camii’ni görüyoruz. Muhteşem bir kompleks olan Camii aynı zamanda büyük vezir Nizamülmülk’ün ders verdiği medreseye de ev sahipliği yapmaktadır. Sonraki durağımız ise şehre hayat veren şehrin ruhu olarak adlandırılan Zayande Nehri. Nehir üzerinde özellikle Safavi döneminde yapılmış farklı köprüler mevcut.  Biz en ünlüleri olan Siosepol (33 Kemerli) ve Haju köprülerini göreceğiz. Akşam yemeğinden sonra serbestiz. İsfahan’ın gecesi de en az gündüzü kadar güzeldir.  
4

15 TEMMUZ 2024 PAZARTESİ / İSFAHAN - NAİN - MEYBOD - YEZD

Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra otobüsümüze biniyoruz ve yola çıkıyoruz. İstikametimiz İran'ın en önemli ve zengin şehirlerinden olan Yezd şehri. Bugün Tasua yani 9. Gün yani Aşura gününden önceki gün. Yolumuzun üzerinde hem önemli noktalarını ziyaret edeceğimiz hem Tasua törenlerini izleyeceğimiz iki durağımız var. Nain ve Meybod kasabaları. Yine akşama doğru Yezd şehrine varıyoruz. Varış saatimize göre ziyaretlerimizi yapıp, akşam yemeğimizi alıp, otelimize yerleşiyoruz. Yezd’de gece yapılacak olan Aşura törenlerini de izleyeceğiz.  
5

16 TEMMUZ 2024 SALI / YEZD

Bugün Aşura günü yani Kerbela günü. Şia inancının en önemli ve en hüzünlü günü denilebilir. Ve denilebilir ki Aşura gününde tüm ülke bir matem havasındadır. İpek yolunun önemli duraklarından birisi olan Yezd şehrini gezmeye başlıyor ve Zerdüşt dininin en önemli tapınaklarından birisi olan ve kutsal ateşi barındıran Ateşgede tapınağını ziyaret ediyoruz. Buradaki ateş rahipler tarafından badem ve kayısı odunları ile beslenerek 24 saat boyunca yanmaktadır. Bir dönem Zerdüştlerin ölülerini bıraktığı Sessizlik Kuleleri'ni de görüp, Mescid-i Cuma'ya geçeceğiz. Özellikle muhteşem mavi çinileri ve motifleri ile ünlüdür ve kubbesi de kendi türünün en güzel örneklerindendir. Emir Çakmak Camii ve Kompleksi bir sonraki durağımız. Yezd şehrinin sembollerinden birisi olan kompleks 14. yüzyıldan kalmadır, çinileri ve işlemeleri ile ünlüdür. Ayrıca en büyük Aşura törenlerinin yapıldığı yerdir. Burada Aşura törenlerini izleyeceğiz. Başka bir yerde ve zamanda göremeyeceğiniz bir olaya tanıklık edeceğiz. Bad-Gir isimli bir tür doğal klima görevi gören bacaların olduğu kadim Fahadan bölgesinde de dolaşacak ve otelimize döneceğiz. Akşam yine Yezd gecelerinde Aşura törenlerini takip edebilirsiniz.  
6

17 TEMMUZ 2024 ÇARŞAMBA / YEZD - PERSEPOLİS - ŞİRAZ

Bugün istikametimiz Şiraz. Yolumuzun üzerinde çölden geçerken ilk olarak Aberkuh kasabasında duracağız. Burada çölde nasıl bir doğal soğuk hava deposu yapıldığını görecek, doğal klima işlevi gören bacalarıyla meşhur Agazade Evini ziyaret edeceğiz. Ardından yola devam ederek UNESCO’nun dünya mirası listesinde yeralan ve antik dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olan Persepolis şehrinine varacağız. Ahameniş hanedanı döneminde Pers İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Persepolis 12 hektara yayılan ve içerisinde çeşitli salonlar, saraylar, konaklar, hazinelerin bulunduğu bir antik şehirdir. Büyük Pers kralı ve bilinen ilk insan hakları bildirgesini yayınlayan Cyrus’un mezarının bulunduğu Pasargad’ı ve başka bazı Pers krallarının mezarlarının olduğu Necropolis’i, Nakşi Rüstem ve Nakşi Recep’i de görüyoruz. Yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Şiraz şehrine varıyor. Akşam yemeğimizi alıp otelimize yerleşiyoruz.
7

18 TEMMUZ 2024 PERŞEMBE / ŞİRAZ

Bugün tüm gün Şiraz’dayız. Kahvaltının ardından ilk olarak rengarenk vitrayları ve çinileriyle ünlü Nasir-ul Mülk Camiini ziyaret ediyoruz ki sabah saatlerinde tam bir renk cümbüşü yaşanmaktadır bu ünlü camide. Sonrasına İrem Bağları olarak bilinen ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bahçeleri görüyoruz. Zand hanedanının sarayı olan Kerim Han Kompleksi ise Şiraz’ı başkent olarak seçen ve Zand hanedanının kurucusu olan Kerim Han Zand tarafından yapılmış bir mekândır. Kerim Han kendisini bir kraldan ziyade bir Vekil, ulusun avukatı ve haklarının savunucusu olarak ilan etmiştir. Ardından Vekil Camii ile devam ediyoruz. Meşhur Vekil Pazarını geziyoruz. İran Medeniyetinin simgelerinden şairler Hafız ve Sadi’nin kabirlerini ziyaret ediyoruz. Ayrıca Şah Çerağ Türbesi de göreceğimiz yerler arasında. Güzel bir yerel restoranda akşam yemeğimizi yedikten sonra uygun bir vakitte Şiraz Havalimanına geçiyoruz.
8

19 TEMMUZ 2024 CUMA / ŞİRAZ - İSTANBUL

Şiraz Havalimanından TK885 sefer sayılı uçağımız 01:45'te kalkacak. İstanbul Havalimanı'na varış saatimiz 05:20.
ÖNEMLİ BİLGİLER
 • Sitemizde tura dahil ve hariç olan hizmetler belirtilmiştir. Bunun dışında ekstra turlar için bir ücret talep edilmez.
 • 2 kişilik odada kişi başı tur fiyatı ve tek kişilik odada kalanlar için ücret farkı sunulmaktadır. 3 kişilik odalarda genellikle otellerde ek yatak verilmektedir, bu yatak diğer yataklar kadar rahat olmayabilir.
 • Turlarımızda namaz saatlerine riayet edilmektedir. Önceden uygun cami ve abdest yerleri ayarlanmasına gayret edilmektedir. Fakat mümkün olmayan durumlarda namazı cem edilebilmektedir.
 • Turlarımızda helal yemek hassasiyeti gözetilmektedir.
 • Turlarımızda gidilen coğrafyanın şartlarına göre 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih edilmektedir. Oteller daha önceki tecrübelerimize dayanarak tercih edilmektedir. Otel isimleri gezi tarihi yaklaştığında misafirlerimizle paylaşılmaktadır. Tur süresine 1 hafta kalana kadar sınıfı aynı olmak şartıyla otel adı değişebilir.
 • Yurt dışı turlarında pasaportunuzda en az 6 ay geçerlilik süresi olması beklenir, yeterli süre yoksa pasaportun yenilenmesi önerilir. Pasaportta yeterli geçerlilik süresi olmadığı için yaşanan sorunlarda sorumluluk kabul edilmemektedir.
 • Turda yazan programın tamamı gerçekleştirilmek kaydıyla sırasında değişiklik yapılabilir.
 • Şirketimiz mücbir bir sebep (hava durumu, hastalık, deprem vb.) ortaya çıkma durumunda programda yer alan bazı yerler iptal etme hakkına sahiptir.
 • Vize gereken ülkelerde vize başvuru sürecinde şirketimiz talep edildiği takdirde destek olmaktadır. Vizeden kaynaklanacak olası sorunlarda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize alınamaması durumunda standart tur iade süreci işleyecektir.
 • Eski ve iptal edilmiş pasaportlardaki vizeler geçerli olmamaktadır. Yırtık, ıslak veya yıpranmış pasaportlar ülke girişlerinde soruna sebep olabilmektedir. Bu durumda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Turlarımız İstanbul kalkış ve inişli olarak planlanmaktadır. İstanbul’a kadar ulaşım sürecinde herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır (İç hat uçuş bağlantıları; uçak, tren veya otobüs bileti sağlanması).
 • Turlarımızda uçağın kalkış saatinden en az 3 saat önce havalimanında olunması tavsiye edilir. Uçağın kaçırılması durumunda sorumluluk yolcuya aittir, tur için bir iptal, iade hakkı bulunmamaktadır.
 • Seyahatlerde 12 yaş ve üzeri yetişkin kabul edilmektedir. Özelden iletişime geçtiğiniz takdirde 0-2 yaş ve 2-11 yaş arası çocuk ücretleri size iletilecektir. Çocuk indirimleri yalnızca ebebynleri ile aynı odada kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 • Seyahatlerde tur liderinin belirttiği saatlere uyum sağlanması beklenir.
İPTAL VE İADE
 • Gezilerimizde minimum 15 kişi katılım şartı vardır. Yeterli kesin kayıta ulaşmayan yurt dışı gezileri turdan en az 7 gün önce, yurt içi gezileri en az 3 gün önce, İstanbul gezileri ise 1 gün önce duyurmak şartı ile şirketimiz tarafından iptal edilebilir. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için iptal edilen gezilerde ödenen tutar hiçbir kesinti olmaksızın katılımcıya iade edilir.
 • Sitemizde yer alan başvuru formu ön kayıt niteliğindedir. Kesin kayıt oluşabilmesi için tur ücretinin %30’unun ödenmesi talep edilir.
 • Seyahatin başlamasına 30 gün kala yapılan iptallerde tur ücretinin tamamı iade edilir. 20-15 gün kala yapılan iptallerde %30 kesinti. 15-10 gün kala yapılan iptallerde %50 kesinti yapılarak iade gerçekleştirilir. Seyahate 10 günden az süre kaldığı takdirde iptal ve iade yapılamaz.
 • Katılımcı veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep haller, katılımına engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ve covid pozitif olma durumu katılımcı için mücbir sebep hali kabul edilir. Katılımcı, mücbir sebebin varlığını resmî kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Bu durumda iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel iade edilir.