ÜST
Image Alt

Büyük Balkan Turu Nisan

Büyük Balkan Turu Nisan

950 EURO

27 Nisan – 03 Mayıs 2024

Gezilecek Yerler: Priştine – Prizren – Üsküp – Kalkandelen – Ohrid – Struga – Elbasan – Tiran – İşkodra – Podgorica – Budva – St. Stefan – Kotor – Mostar – Blagaj – Jablanica – Konjic – Saraybosna

 

ÜCRET
İki kişilik odada kişi başı: 950 Euro

Tek kişilik oda farkı: 250 Euro

0-2 Yaş 150 Euro

2-6 Yaş 600 Euro

6-11 Yaş 700 Euro (Çocuk ücretlerinin geçerli olması için otelde ebeveynler ile aynı odada kalınmalıdır)

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
• İstanbul – Priştine / Saraybosna – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
• Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
• Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
• 4* otellerde iki kişilik odalarda konaklama
• Açık büfe sabah kahvaltıları
• Yerel restoranlarda alınacak 6 akşam yemeği
• Tur boyunca kullanılacak otobüsümüz
• Profesyonel rehberlik hizmeti
• Şehir vergileri
• Ülkeler arası geçiş vergileri

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
• Şahsi harcamalar
• Öğle yemekleri
• Akşam yemeklerinde ve molalarda alınacak içecekler.
• Otel ekstraları
• Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)
• Programda belirtilmeyen tur ve transferler

 

-Aşı ve PCR şartı tüm bu ülkelerde kaldırılmıştır.

Tur Planı

1

27 Nisan 2023 Cumartesi / İSTANBUL – PRİŞTİNE – PRİZREN

Yolculuğumuz İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY Kontuarı önünde saat 05.00'te buluşmamızla başlıyor. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın TK 1017 sefer sayılı uçağı ile saat 07:45'te yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından saat 08:20’de Priştine Havalimanı'na varmış oluyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından bizi bekleyen otobüsümüzle Priştine’ye doğru yola çıkıyoruz. Priştine'de 19.yy dan kalma Saat Kulesi, Kosova Müzesi, 15. yy dan kalma Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii, Çarşı Camiini görüyoruz, Rahibe Tereza Caddesi'nde yürüyüş yapıyor ve Prizren'e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde 1389 yılında Kosova savaşında şehit düşmüş Osmanlı Padişahı 1. Murad Hüdavendigar’ın iç organlarının gömülü olduğu türbeyi ziyaret ediyoruz. Türbenin hemen yanında bulunan ve müze olarak kullanılan Selamlık binasını da geziyoruz. Prizren'e varışımızla birlikte Halveti Tekkesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Fatih Sultan Mehmed’in ordusu ile namaz kıldığı Namazgah, Bayraklı Camii, Maraş semti ve Maraş köprüsü, 400 yıllık büyük çınar, Emin Paşa Camii, Bistrica (Akdere) üzerinde bulunan Taş Köprü, Şadırvan Meydanı, Sinan Paşa Camii, Aziz Gorgi ve Katolik Kiliseleri, Arasta Camii Minaresi, Roma döneminden kalma şehir kalesini görüyoruz. Akşam yemeğini yiyor ve otelimize yerleşiyoruz.
2

28 Nisan 2023 Pazar / PRİZREN – ÜSKÜP

Kahvaltının ardından istikametimiz Makedonya. Kosova - Makedonya sınırını geçtikten sonra ilk olarak Üsküp'e varıyoruz ve Üsküp’ün çevresinde bir tur yapıyoruz. Turumuz esnasında; Makedonya Meclis Binası, Dışişleri Bakanlığı Binası, Üniversite Kütüphanesi, Çoğunluğunu Müslüman nüfusun oluşturduğu Çair (Çayır) Semti, Yahya Paşa Camii, 1. Dünya Savaşından kalma Fransız Mezarlığını görüyoruz. Daha sonra Üsküp Kalesi yakınında otobüsümüzden iniyor ve yaya turumuza başlıyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun 500 yıldan fazla hüküm sürdüğü ve hala eski halini koruyabilmiş Üsküp Türk Çarşısında; Mustafa Paşa Camii, Kuyumcular Sokak, Arasta Camii, Vardar Nehri üzerine inşa edilmiş ve Üsküp’ün simgesi Taşköprü, Türk ve Yahudi Mahallesi, Davut Paşa Hamamı, Çifte Hamam, Murat Paşa Camii, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, 2011 de Yunanistan’la isim krizine neden olan devasa Büyük İskender Heykeli, Büyük İskender’in babası 2. Filip Heykeli, Vardar Nehri, Ulusal Tiyatro Binası, Direniş Müzesi, Kiril alfabesini bulan azizler Kiril ve Metodi’nin heykelleri, 17. YY dan kalma Aziz Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı ve Müzesi, Eski Tren İstasyonu binasını görüyor ve Üsküp sokaklarında serbestçe dolanıyoruz. Akşam yemeğimizi yiyor ve otelimize yerleşiyoruz.
3

29 Nisan 2023 Pazartesi / ÜSKÜP – KALKANDELEN – OHRİD

Kahvaltının ardından Üsküp’ten ayrılıyor ve Kalkandelen’e doğru yola çıkıyoruz. Kalkandelen’de iki önemli durağımızdan birincisi Alaca Camii. Caminin hayvan kanı, bitki kökleri ve yumurta akı karıştırılarak oluşturulan boya ile yapılmış iç ve dış süslemeleri sizleri büyüleyecek. İkinci durağımız buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesini gördükten sonra son durağımız Ohrid’e doğru yola çıkıyoruz. Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrinde; 11 Asırlık çınar, Zeynel Abidin Paşa Tekkesi (Halveti Tekkesi), Ali Paşa Camii, Şehir Meydanı ve İnci Dükkanları ile meşhur Ohrid Çarşısı, Ohrid Pazar yeri, Aziz Klement Heykeli, Safranbolu’yu andıran sokakları, Ayasofya Kilisesi, Antik Tiyatro, Sinan Çelebi Türbesini görüyor, serbest zamanımızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi Ohrid'de yiyoruz ve ardından otelimize geçip dinleniyoruz.
4

30 Nisan 2023 Salı / OHRİD – STRUGA – ELBASAN – TİRAN – İŞKODRA

Kahvaltının ardından Struga’ya doğru yola çıkıyoruz. Struga’da Ohrid gölünden doğan Kara Drim nehri ve kaynağını görüyor ve Elbasan’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Kafasan sınır kapısından geçerek Arnavutluk'a giriş yapıyoruz. Şehrin merkezinde bulunan Elbasan Kalesinde mola veriyoruz. Kale içinde bulunan Türk sokakları ve Hünkar Camii'ni gördükten sonra yolculuğumuz Tiran’a doğru devam ediyor. 1614 yılında Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’da; Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Diyanet Vakfı tarafından finanse edilen 4 şerefeli Namazgah Camii, Tiran’ın kurucusu Süleyman Paşa’nın heykeli, Tiran şehir meydanı, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, Ulusal Müze, Üniversite Binası, Opera ve Bale Binası, Meydanda bulunan ve Arnavutların milli kahramanı Skender Beg heykeli, Parlemento ve Bakanlık binaları ile Cumhurbaşkanlığı Köşkünü göreceğiz. Bir sonraki durağımız İşkodra, 435 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalmış ve stratejik olarak balkanların en önemli şehirlerinden biri olan bu şehirde şehir kalesi ve surlarını göreceğiz. Akşam yemeğimizi yiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz.
5

01 Mayıs 2023 Çarşamba / PODGORICA – BUDVA – ST STEFAN – KOTOR – MOSTAR

Kahvaltının ardından Budva’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. St Stefan adasını görüyor ve Budva’ya varıyoruz. Kaleyi ve Napolyon'un yaptırdığı hisarı, 1100 yıllık Katolik kilisesi ve Ortodoks kilisesini görüyoruz. Sıradaki duraağımız Kotor. Burada Silah Meydanı, Saat Kulesi, Utanç Sütunu, Aziz Trifun Katedrali, Zanaatçılar Sokağı, Tulumba Çeşmeleri, Nehir Kapısı, Aziz Luka meydanını görüyoruz. Kotor körfezinde yapacağımız keyifli bir feribot yolculuğu sonrasında Bosna sınırına ulaşıyoruz. Stolac – Ljubinje – Trebinje kasabalarından sonra Mostar’a ulaşıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimize yerleşiyoruz.
6

02 Mayıs 2023 Perşembe / MOSTAR – BLAGAJ – JABLANICA – KONJIC – SARAYBOSNA

Kahvaltının ardından Mostar’ı gezmeye başlıyoruz. Mostar’da Şehit Camii ve avlusundaki Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostarlıların birlikte yattığı mezarlık, Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı, Koski Mehmet Paşa camii ki bu cami köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği noktadır, Mostar Köprüsü, Tara Kulesi, Kriva Cuprija – Eğri köprü, Tabakhane Camii ve hamamını göreceğiz. Belirlenen saatte buluşup Sarı Saltuk tarafından kurulmuş olan bir huzur mekanı, Blagay Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Burası Buna Nehri kaynağına 5 asır önce kurulmuş Alperenler Tekkesi. Sonraki durağımız Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal ünvanını aldığı savaşın yapıldığı yer olan Jablanica. Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943 yılında Tito’nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. yola devam ederek Konjic şehrine geliyor ve Neretva nehri kenarına kurulmuş bu küçük şehirde 2. Dünya savaşında ve 92-95 savaşında hasar görmüş ve tadilatı TC Karayolları ve Tika tarafından yapılmış Osmanlı köprüsünü, Kırık Minareli Camii, aslına uygun restore edilmiş mini çarşıyı göreceğiz. Kısa molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Zümrüt yeşili renkli Neretva nehri boyunca yapacağımız yolculuğumuz esnasında güzel beldelerin içinden geçerek Saraybosna’ya varıyoruz. Akşam yemeğimizi alıyor ve otelimize yerleşiyoruz.
7

03 Mayıs 2023 Cuma / SARAYBOSNA – İSTANBUL

Kahvaltının ardından Saraybosna gezimize başlıyoruz. İlk olarak Kovaçi Şehitliğinde Alija İzetbeoviç'i ve şehitleri ziyaret ediyoruz ve Başçarşı’ya iniyoruz. 18.yy Boşnak mimarisi ile yapılmış meşhur Sebil, Bakırcılar Sokak, Çarşı Camii, Moriça Han ve içerisinde bulunan Genç Müslümanlar teşkilatı lokali Mladi Muslimani, Gazi Hüsrev Bey Camii ve Türbesi, Saat Kule, Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medrese, Gazi Hüsrev bey Müzesi ve Kütüphanesi, 1. Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmed adına yaptırılan Hünkar Camii, Bakır Baba Camii, Ortodoks Kilisesi, Ferhadiye Camii, Ferhadiye Caddesi (Saraybosna’nın İstiklal Caddesi), Musevi Sinagogu, İsa’nın Kalbi ismiyle anılan Katolik Katedrali, Saraybosna gülleri (Savaş zamanı bir bomba ile birden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar), 6 Nisan 1945'te Yugoslav ordusu tarafından Alman işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan Tito'nun ateşi olarak bilinen sönmeyen ateş, Markale Semt pazarı, Avusturya – Macaristan döneminde Hükümet Konağı (Belediye binası) olarak yaptırılan ve savaş dönemi yakılarak bir çok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica (Viyeçnitsa) kütüphanesini görüyoruz. Serbest zamanımızdan sonra belirtilen saatte buluşarak Saraybosna Havalimanı’na hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yollarının TK 1026 sefer sayılı uçağı ile saat 20:30’da İstanbul'a hareket ediyoruz. İstanbul Havalimanına varış saatimiz 23:25.
ÖNEMLİ BİLGİLER
 • Sitemizde tura dahil ve hariç olan hizmetler belirtilmiştir. Bunun dışında ekstra turlar için bir ücret talep edilmez.
 • 2 kişilik odada kişi başı tur fiyatı ve tek kişilik odada kalanlar için ücret farkı sunulmaktadır. 3 kişilik odalarda genellikle otellerde ek yatak verilmektedir, bu yatak diğer yataklar kadar rahat olmayabilir.
 • Turlarımızda namaz saatlerine riayet edilmektedir. Önceden uygun cami ve abdest yerleri ayarlanmasına gayret edilmektedir. Fakat mümkün olmayan durumlarda namazı cem edilebilmektedir.
 • Turlarımızda helal yemek hassasiyeti gözetilmektedir.
 • Turlarımızda gidilen coğrafyanın şartlarına göre 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih edilmektedir. Oteller daha önceki tecrübelerimize dayanarak tercih edilmektedir. Otel isimleri gezi tarihi yaklaştığında misafirlerimizle paylaşılmaktadır. Tur süresine 1 hafta kalana kadar sınıfı aynı olmak şartıyla otel adı değişebilir.
 • Yurt dışı turlarında pasaportunuzda en az 6 ay geçerlilik süresi olması beklenir, yeterli süre yoksa pasaportun yenilenmesi önerilir. Pasaportta yeterli geçerlilik süresi olmadığı için yaşanan sorunlarda sorumluluk kabul edilmemektedir.
 • Turda yazan programın tamamı gerçekleştirilmek kaydıyla sırasında değişiklik yapılabilir.
 • Şirketimiz mücbir bir sebep (hava durumu, hastalık, deprem vb.) ortaya çıkma durumunda programda yer alan bazı yerler iptal etme hakkına sahiptir.
 • Vize gereken ülkelerde vize başvuru sürecinde şirketimiz talep edildiği takdirde destek olmaktadır. Vizeden kaynaklanacak olası sorunlarda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize alınamaması durumunda standart tur iade süreci işleyecektir.
 • Eski ve iptal edilmiş pasaportlardaki vizeler geçerli olmamaktadır. Yırtık, ıslak veya yıpranmış pasaportlar ülke girişlerinde soruna sebep olabilmektedir. Bu durumda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Turlarımız İstanbul kalkış ve inişli olarak planlanmaktadır. İstanbul’a kadar ulaşım sürecinde herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır (İç hat uçuş bağlantıları; uçak, tren veya otobüs bileti sağlanması).
 • Turlarımızda uçağın kalkış saatinden en az 3 saat önce havalimanında olunması tavsiye edilir. Uçağın kaçırılması durumunda sorumluluk yolcuya aittir, tur için bir iptal, iade hakkı bulunmamaktadır.
 • Seyahatlerde 12 yaş ve üzeri yetişkin kabul edilmektedir. Özelden iletişime geçtiğiniz takdirde 0-2 yaş ve 2-11 yaş arası çocuk ücretleri size iletilecektir. Çocuk indirimleri yalnızca ebebynleri ile aynı odada kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 • Seyahatlerde tur liderinin belirttiği saatlere uyum sağlanması beklenir.
İPTAL VE İADE
 • Gezilerimizde minimum 15 kişi katılım şartı vardır. Yeterli kesin kayıta ulaşmayan yurt dışı gezileri turdan en az 7 gün önce, yurt içi gezileri en az 3 gün önce, İstanbul gezileri ise 1 gün önce duyurmak şartı ile şirketimiz tarafından iptal edilebilir. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için iptal edilen gezilerde ödenen tutar hiçbir kesinti olmaksızın katılımcıya iade edilir.
 • Sitemizde yer alan başvuru formu ön kayıt niteliğindedir. Kesin kayıt oluşabilmesi için tur ücretinin %30’unun ödenmesi talep edilir.
 • Seyahatin başlamasına 30-20 kala yapılan iptallerde tur ücretinin tamamı iade edilir. 20-15 gün kala yapılan iptallerde %30 kesinti. 15-10 gün kala yapılan iptallerde %50 kesinti yapılarak iade gerçekleştirilir. Seyahate 10 günden az süre kaldığı takdirde iptal ve iade yapılamaz.
 • Katılımcı veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep haller, katılımına engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ve covid pozitif olma durumu katılımcı için mücbir sebep hali kabul edilir. Katılımcı, mücbir sebebin varlığını resmî kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Bu durumda iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel iade edilir.