ÜST
Image Alt

Turistik Doğu Ekspresi – Ocak

Turistik Doğu Ekspresi – Ocak

22.750 TL

10 – 14 Ocak 2024

ERZURUM – SARIKAMIŞ – KARS – ÇILDIR GÖLÜ – ANİ HARABELERİ – KEMALİYE – DİVRİĞİ – SİVAS

 

ÜCRET

İki kişilik odada kişi başı: 22.750 TL 

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

* Turistik Doğu ekspresi ile Kars Ankara Tren bileti

* İstanbul – Erzurum uçak bileti

* 2 gece 4* Otelde kahvaltı dahil konaklama

* 3 akşam yemeği

* Programda belirtilen tüm geziler 

* Profesyonel rehberlik hizmeti

* Yurtiçi Zorunlu Seyahat & Sağlık Sigortası

 

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Tüm öğle yemekleri

* Ankara İstanbul YHT dönüş bileti

* Doğu Ekspresi Trenindeki akşam yemekleri ve sabah kahvaltıları

* Kişisel harcamalar.

* Müze – ören yeri giriş ücretleri (Müze Kart gereken yerler)

Tur Planı

1

10 Ocak 2024 Çarşamba / İSTANBUL – ERZURUM – KARS

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus'un 08:05’de hareket edecek olan Erzurum uçağına binmek için saat 05:30'da buluştuktan sonra yaklaşık 2 saatlik uçuşun ardından saat 10:00’da Erzurum'a varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen aracımıza geçip Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese ve Ulu Camii görüyor, Erzurum’un olmazsa olmazı Oltu Taşı için Taşhan’a (Rüstem Paşa Kervansarayı) gidiyoruz. Öğle saatlerindeki serbest vaktimizde isterseniz Cağ Kebabı ve Taş Kadayıf yiyebilirsiniz. Ardından istikametimizi efsanevi Sarıkamış’a çeviriyoruz. Allahu Ekber Dağları eteklerinde şehid düşen askerlerimizin aziz hatırasına yapılmış olan Sarıkamış Şehitliği ziyareti ardından sarıçam ormanları ile kaplı Sarıkamış Kayak Merkezi’ne geçiyoruz. “Doksan üç Harbi” (1877-78 Osmanlı-Rus savaşı) sonrası, Ruslar döneminde inşa edilmiş olan Katerina Av Köşkü’nü görüyoruz. Akşam saatlerinde Kars şehir merkezine geliyor, otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Bugün çok yorulduk. Biraz istirahat vakti artık masalsı Kars şehrine geldiğimizin de farkındayız.
2

11 Ocak Perşembe / KARS - ÇILDIR GÖLÜ

Sabah kahvaltı sonrası Kars merkezini gezmeye başlıyoruz. Roma döneminden günümüze ulaşıp halen kullanılan Taş Köprü’yü, Tarihi Hamam’ı görüyor, Hasan Harakani Hz. türbesini ziyaret ediyor, Ermeni-Gürcü mimari tarzıyla yapılmış olan günümüzde Kümbet Camii ismiyle işlevine devam eden 12 Havariler Kilisesi’ni ziyaret ediyor, hemen arkamızdaki hakim tepeye konuşlanmış Kars Kalesi’ni fotoğraflıyoruz. Ardından Arpaçay yolu üzerinden bir efsanevi mekan Çıldır Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz. Kış aylarında üzeri buzla kaplanan Çıldır Gölü’ne geldiğimizde ise isterseniz gölün üzerinde atlı kızaklar ile gezebilir isterseniz buz üzerine bir delik açıp gölün meşhur balığını yakalayabilirsiniz. Akşam saatlerinde otelimize dönüyoruz ve yemeğimizi alıyoruz. Bu akşam yemeğinde hem Kars’ın meşhur kaz etinin tadına bakacağız hem de Kafkas halk oyunları ile iyice bölgeye ısınacağız.
3

12 Ocak 2024 Cuma / KARS – ANİ HARABELERİ

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimizden ayrılıyoruz. İlk durağımız, Kanlı Tabya olarak adlandırılan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi. Modern müze yöntemleri ile hazırlanmış olan bu etkileyici müzeden sonra Rus işgali sırasında kesme taşlardan kilise olarak inşa edilen, Kars’ın geri alınmasıyla camiye çevrilen Fethiye Camiine geliyoruz. Sırada Unesco Dünya Miras Listesine eklenen dünyaca ünlü Ani Harabeleri var. Ermenistan ile sınırımızı oluşturan Arpaçay’ın yanında kurulmuş olan bu antik şehirde Tigran Honents Kilisesi, Ani Katedrali, Bakireler Manastırı, Manuçehr Camii, Havariler kilisesi, İpekyolu köprüsü gibi pek çok anıt bizi bekliyor. Bu akşam yemeğimizi Kars şehir merkezinde yöresel yemekleri tadacağımız bir restoranda alıyor ve Kars tren garına geçiyoruz. Artık Turistik Doğu Ekspresi’ne binmeye ve masalsı bir yolculuğa hazırız. Saat 22.20'de Kars’tan Ankara’ya hareket edecek olan trende bize ait olacak olan vagonumuzda kompartmanlarımıza yerleşiyoruz. Gece trendeyiz.
4

13 Ocak 2024 Cumartesi / KEMALİYE - DİVRİĞİ - SİVAS

Trenimiz, saat 08:43’te Erzincan’ın İliç’te duruyor ve 3 saatlik bir mola veriyor. Biz de bu esnada Citta Slow yani Sakin Şehir ünvanlı  kasabalarımızdan birisi olan Kemaliye (Eğin) ilçesine gidiyoruz. Avrupa’nın en derin kanyonlarından birisi olan Karanlık Kanyon boyunca ilerleyip, tamamlanması 100 yılı geçen Taş Yolu görüp, ilçe merkezine varıyoruz. Kapı tokmakları sanki bir sanat eseri olan Kemaliye’de Lökhane, Mani Yolu, Seyit Ali Parkı, değirmen gibi mekanları görecek bu özel kasabayı tanıyacağız. Turistik Doğu Ekspresi trenimiz muhteşem manzaralar eşliğinde rayların üzerinde kıvrılarak yoluna devam ediyor. Sonraki durağımız saat 12:46’da Sivas’ın Divriği ilçesi ve yine 3 saatlik bir molamız olacak. Burada UNESCO Dünya Mirası listesine alınan ilk mimari eserimiz olan Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası’nı ziyaret edecek, taş işleme sanatının zirvesini göreceğiz. Divriği'nin meşhur konaklarını görecek Hüma Hatun sokağında mola vereceğiz. Yola devam ederek saat 18:23’te Sivas’a varıyoruz. Bu defa mola süremiz yaklaşık 4 saat. Sivas’ta Şifahiye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Sivas Şehir Müzesi, Sivas Kongre ve Etnografya Müzesi ile Sivas Ulu Camii’ni görüyoruz. Trenimiz Ankara’ya doğru yoluna devam ediyor. Bu gecemiz de Doğu Ekspresi’nde geçecek.
5

14 Ocak Pazar / ANKARA - İSTANBUL

Turistik Doğu Ekspresi trenimizin sabah saat 08:59’da Ankara Tren Garı’na varması planlanıyor. Ankara Tren Garı gezimizin bitiş noktası. Buradan isterseniz Ankara merkeze gidebilir isterseniz Yüksek Hızlı Tren veya uçakla İstanbul’a veya geldiğiniz şehirlere dönebilirsiniz.
ÖNEMLİ BİLGİLER
 • Sitemizde tura dahil ve hariç olan hizmetler belirtilmiştir. Bunun dışında ekstra turlar için bir ücret talep edilmez.
 • 2 kişilik odada kişi başı tur fiyatı ve tek kişilik odada kalanlar için ücret farkı sunulmaktadır. 3 kişilik odalarda genellikle otellerde ek yatak verilmektedir, bu yatak diğer yataklar kadar rahat olmayabilir.
 • Turlarımızda namaz saatlerine riayet edilmektedir. Önceden uygun cami ve abdest yerleri ayarlanmasına gayret edilmektedir. Fakat mümkün olmayan durumlarda namazı cem edilebilmektedir.
 • Turlarımızda helal yemek hassasiyeti gözetilmektedir.
 • Turlarımızda gidilen coğrafyanın şartlarına göre 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih edilmektedir. Oteller daha önceki tecrübelerimize dayanarak tercih edilmektedir. Otel isimleri gezi tarihi yaklaştığında misafirlerimizle paylaşılmaktadır. Tur süresine 1 hafta kalana kadar sınıfı aynı olmak şartıyla otel adı değişebilir.
 • Turda yazan programın tamamı gerçekleştirilmek kaydıyla sırasında değişiklik yapılabilir.
 • Şirketimiz mücbir bir sebep (hava durumu, hastalık, deprem vb.) ortaya çıkma durumunda programda yer alan bazı yerler iptal etme hakkına sahiptir.
 • Turlarımız İstanbul kalkış ve inişli olarak planlanmaktadır. İstanbul’a kadar ulaşım sürecinde herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır (İç hat uçuş bağlantıları; uçak, tren veya otobüs bileti sağlanması).
 • Turlarımızda uçağın kalkış saatinden en az 3 saat önce havalimanında olunması tavsiye edilir. Uçağın kaçırılması durumunda sorumluluk yolcuya aittir, tur için bir iptal, iade hakkı bulunmamaktadır.
 • Seyahatlerde 12 yaş ve üzeri yetişkin kabul edilmektedir. Özelden iletişime geçtiğiniz takdirde 0-2 yaş ve 2-11 yaş arası çocuk ücretleri size iletilecektir. Çocuk indirimleri yalnızca ebebynleri ile aynı odada kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 • Seyahatlerde tur liderinin belirttiği saatlere uyum sağlanması beklenir.
İPTAL VE İADE
 • Gezilerimizde minimum 15 kişi katılım şartı vardır. Yeterli kesin kayıta ulaşmayan yurt dışı gezileri turdan en az 7 gün önce, yurt içi gezileri en az 3 gün önce, İstanbul gezileri ise 1 gün önce duyurmak şartı ile şirketimiz tarafından iptal edilebilir. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için iptal edilen gezilerde ödenen tutar hiçbir kesinti olmaksızın katılımcıya iade edilir.
 • Sitemizde yer alan başvuru formu ön kayıt niteliğindedir. Kesin kayıt oluşabilmesi için tur ücretinin %30’unun ödenmesi talep edilir.
 • Seyahatin başlamasına 30-20 kala yapılan iptallerde tur ücretinin tamamı iade edilir. 20-15 gün kala yapılan iptallerde %30 kesinti. 15-10 gün kala yapılan iptallerde %50 kesinti yapılarak iade gerçekleştirilir. Seyahate 10 günden az süre kaldığı takdirde iptal ve iade yapılamaz.
 • Katılımcı veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep haller, katılımına engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ve covid pozitif olma durumu katılımcı için mücbir sebep hali kabul edilir. Katılımcı, mücbir sebebin varlığını resmî kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Bu durumda iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel iade edilir.