ÜST
Image Alt

Yarıyıl Tatilinde Fas Gezisi

Yarıyıl Tatilinde Fas Gezisi

1.450 EURO

20 – 26 Ocak 2024

 

ÜCRET

İki kişilik odada kişi başı: 1.450 EURO

Tek kişilik oda farkı: 350 EURO

 

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Hava Yolları – İstanbul – Marakeş / Kazablanka – İstanbul uçak biletleri
 • Tüm transferler
 • 6 Gece 4 veya 5 yıldızlı otelerde konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Akşam Yemekleri
 • Programda yer alan tüm şehir gezileri
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası

 

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Yurtdışı çıkış harcı: 150 TL
 • Otel ekstraları ve şahsi harcamalar
 • Öğle Yemekleri

Tur Planı

1

20 OCAK 2024 CUMARTESİ / İSTANBUL - MARAKEŞ

Saat 09:00'da İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları kontuarları önünde buluşmamızla masalsı Fas seyahatimiz başlıyor. Check-in ve pasaport işlemlerinden sonra TK619 kodlu uçuşumuzla 11:45'de Marakeş'e doğru yola çıkıyoruz. Saat 15:15’te Marakeş'e varışımızla birlikte ilk olarak Fransız modacı Yves Saint Laurent’ın anıt mezarı kabul edilen, bir dönem evi olarak kullandığı, 20. yy başında Ressam Majorel tarafından oluşturulan botanik bahçesini (Majorel Garden) gezeceğiz. Sonrasında Anıtsal Koutoubia Camii ve Sevilla’daki Hiralda minaresinin kızkardeşi olarak kabul edilen Kutubiye Minaresi ilk göreceğimiz eser olacak. Saadien Hanedanının Anıt Mezarları ve 19. yüzyılda şehri idare eden vezirler tarafından inşa ettirilmiş Bahia Sarayı gezeceğimiz mekânlar arasında. SUK adı verilen, dev bir labirenti andıran Marakeş çarşılarının dar ara sokaklarında kaybolacağız. Bu çarşıda geleneksel el sanatlarının tüm örneklerini bulmak mümkündür. Şehrin merkezinde yer alan Mucizeler Avlusu olarak adlandırılan Jmaa El Fna Meydanı, Afrika’daki en hareketli şehir meydanıdır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan, meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, müzisyenler ve cambazların gösterileriyle şenlenen; Marakeşlilerin buluşma alanı akşam ise daha da farklı bir mekana dönüşerek bir tür açık hava lokantası olmaktadır. Bir nevi Açık Hava Tiyatrosu olan meydanda bir yandan da gösteriler devam etmektedir. Günün sonunda otelimize geçiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.  
2

21 OCAK 2024 PAZAR / ESSAOUIRA

Kahvaltımızın akabinde Essouira’yı görmek için yola koyuluyoruz. UNESCO tarafından “Dünya Mirası” olarak kabul edilmiş, Atlas Okyanusu kıyısına kurulmuş uzun yıllar Portekiz idaresinde bulunmuş, uçsuz bucaksız kumsalı, mavi kayıklarıyla meşhur limanıyla, sanat ve kültürün içiçe geçtiği kadim bir şehirdir Essouira. Taşıtların girmesinin yasak olduğu eski şehri yani Medina kısmını ve kaleyi geziyoruz. Labirent gibi karışık ve daracık sokakları, bembeyaz evleri ve maviye boyanmış kapı ve pencereleri ile birçok ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuş Essaouira… Şehrin tarihi çarşısında yöreye has sanat eserlerini bulabilirsiniz. Turumuzun ardından akşam yemeği ve konaklama için Marakeş’teki otelimize dönüyoruz. Yolumuz üzerinde Fas’ın ünlü Argan yağı üretim atölyelerini göreceğiz ve alışveriş imkanımız da olacak.
3

22 OCAK 2024 PAZARTESİ / MARAKEŞ - KAZABLANKA

Sabah otelde yapacağımız kahvaltının ardından ülkenin ekonomik başkenti Kazablanka’ya doğru yola çıkıyoruz. Kazablanka’da Birleşmiş Milletler Meydanı ve Muhammed V Bulvarı ile turumuza başlıyoruz. Tarihi Habus Meydanı, Medina ve Hassan II Camii’ni ziyaret edeceğiz. Dünyanın en büyük camilerinden birisi olan Hasan II Camiinde iç mekanda 25.000 kişinin aynı anda namaz kılabiliyor ve avlusunda 80.000 kişi toplanabiliyor. Ayrıca 200 metrelik ihtişamlı minaresinde bulunan lazer lambası 35 km uzaklığa kadar namaz vaktini bildiriyor. 20 bin metrekare alana kurulu camiyi ziyaretimizden sonra Atlas Okyanusu kıyılarındaki Corniche semtinde bir mola vereceğiz. Sonrasında otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.  
4

23 OCAK 2024 SALI / RABAT - TANCA

Kahvaltıdan sonra otobüsümüze geçip Fas Krallığı’nın başkenti olan Rabat şehrine gidiyoruz. Tarihi oldukça eski olan ancak özellikle Fransız sömürü döneminde yeniden inşa edilen Rabat’ta bakanlıklar ve art deko tarzı binaların olduğu 5. Muhammed Caddesinden geçiyor, 5. Muhammed’in anıt mezarına ve Hassan Kulesine geliyoruz. Kraliyet Sarayı’nı da gördükten sonra dar ve mavi boyalı sokaklarından geçerek Atlas Okyanusu kıyılarına ulaşacağımız Udaya Kalesine ve Kasbah’a gideceğiz. Okyanusun serin meltemini hissettikten sonra tekrar yola düşüyoruz. Hedefimiz Afrika’nın en kuzey noktası olan Tanca şehri. Avrupa ve Afrika arasında yüzyıllardır köprü görevi gören bu güzel şehirde Cebelitarık Boğazı’nın muhteşem manzarasını temaşa edeceğiz ve Tanca’nın medinasını yani eski şehrini gezeceğiz. İslam dünyasının yetiştirdiği en büyük seyyahlardan olan ve seyahatnamesi günümüz seyyahlarının da başucu kitabı olan pirimiz İbn-i Battuta’nın mütevazi kabrini de ziyaret edeceğiz. Bugün konaklamamız Tanca'da.  
5

24 OCAK 2024 ÇARŞAMBA / TANCA – ŞAFŞAVAN (CHEFCHAOUEN) – FES

Kahvaltının ardından ‘’Yer Gök Mavi Şehir Şafşavan’’a hareket edeceğiz. Rif Dağları’nın eteklerine kurulmuş olan bu şehir, Fas denilince çoğu insanın hayalinde canlanan güzelliğe sahip, fotoğrafçılara ender güzellikte kareler çekme imkanı sunan bir masal diyarı adeta. Geçitlere açılan merdivenli sokakları ve sokaklar üzerinde mavilikler içerisindeki geleneksel evleri, duvarları süsleyen el işçilik örneklerinin en güzelleri ile burada karşılaşacaksınız. Yola devam ederek Fas'ın kültürel başkenti olarak kabul edilen Fes (Fez) şehrine gidiyoruz. Akşamüstü varışımızla birlikte otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.        
6

25 OCAK 2024 PERŞEMBE 2023 / FES

Sabah kahvaltısının ardından  UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Fas’ın kadim dini ve kültürel başkenti Fes’te tam 1.000 yıldır eğitime devam eden Karaviyyun Üniversitesi ve Camii, El-Attarin Medresesi, Neccarin Meydanı ve Çeşmesi, Muley İdris Türbesi ile hala arkaik yöntemlerle deri üretimine devam eden ünlü tabakhaneleri görüyor, Fes’in dar ve labirent gibi sokaklarında kayboluyoruz. Şehrin koruma kulerinden ola Borj Nord'a (Kuzey Burcu) çıkıp eski şehri bir de karşıdan seyrediyoruz. Bu gece de Fes'teyiz.      
7

26 OCAK 2024 CUMA / MEKNES - KAZABLANKA - İSTANBUL

Fas’taki son kahvaltımızı otelde aldıktan Havalimanı'na geçeceğimiz ancak yolumuzun üzerinde yaklaşık 1 saat uzaklıkta bir başka kraliyet şehri olan Meknes’e de uğrayacağız. Meknes’te Fas’ın en güzel kapısı olarak kabul edilen Bab el Mansou’u görüyoruz. Bu muhteşem kapının karşısında ise UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan El Hedime Meydanı bulunuyor. Muley İsmail türbesini de gördükten ve Meknes’te kısa bir tur attıktan sonra belirlenen saatte havalimanına varışımız ve işlemlerin ardından TK 618 kodlu uçuşumuzla 17:10'da İstanbul Havalimanı için hareket edeceğiz. İstanbul Havalimanı'na varış saatimiz 23:45.    
ÖNEMLİ BİLGİLER
 • Sitemizde tura dahil ve hariç olan hizmetler belirtilmiştir. Bunun dışında ekstra turlar için bir ücret talep edilmez.
 • 2 kişilik odada kişi başı tur fiyatı ve tek kişilik odada kalanlar için ücret farkı sunulmaktadır. 3 kişilik odalarda genellikle otellerde ek yatak verilmektedir, bu yatak diğer yataklar kadar rahat olmayabilir.
 • Turlarımızda namaz saatlerine riayet edilmektedir. Önceden uygun cami ve abdest yerleri ayarlanmasına gayret edilmektedir. Fakat mümkün olmayan durumlarda namazı cem edilebilmektedir.
 • Turlarımızda helal yemek hassasiyeti gözetilmektedir.
 • Turlarımızda gidilen coğrafyanın şartlarına göre 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih edilmektedir. Oteller daha önceki tecrübelerimize dayanarak tercih edilmektedir. Otel isimleri gezi tarihi yaklaştığında misafirlerimizle paylaşılmaktadır. Tur süresine 1 hafta kalana kadar sınıfı aynı olmak şartıyla otel adı değişebilir.
 • Yurt dışı turlarında pasaportunuzda en az 6 ay geçerlilik süresi olması beklenir, yeterli süre yoksa pasaportun yenilenmesi önerilir. Pasaportta yeterli geçerlilik süresi olmadığı için yaşanan sorunlarda sorumluluk kabul edilmemektedir.
 • Turda yazan programın tamamı gerçekleştirilmek kaydıyla sırasında değişiklik yapılabilir.
 • Şirketimiz mücbir bir sebep (hava durumu, hastalık, deprem vb.) ortaya çıkma durumunda programda yer alan bazı yerler iptal etme hakkına sahiptir.
 • Vize gereken ülkelerde vize başvuru sürecinde şirketimiz talep edildiği takdirde destek olmaktadır. Vizeden kaynaklanacak olası sorunlarda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize alınamaması durumunda standart tur iade süreci işleyecektir.
 • Eski ve iptal edilmiş pasaportlardaki vizeler geçerli olmamaktadır. Yırtık, ıslak veya yıpranmış pasaportlar ülke girişlerinde soruna sebep olabilmektedir. Bu durumda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Turlarımız İstanbul kalkış ve inişli olarak planlanmaktadır. İstanbul’a kadar ulaşım sürecinde herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır (İç hat uçuş bağlantıları; uçak, tren veya otobüs bileti sağlanması).
 • Turlarımızda uçağın kalkış saatinden en az 3 saat önce havalimanında olunması tavsiye edilir. Uçağın kaçırılması durumunda sorumluluk yolcuya aittir, tur için bir iptal, iade hakkı bulunmamaktadır.
 • Seyahatlerde 12 yaş ve üzeri yetişkin kabul edilmektedir. Özelden iletişime geçtiğiniz takdirde 0-2 yaş ve 2-11 yaş arası çocuk ücretleri size iletilecektir. Çocuk indirimleri yalnızca ebebynleri ile aynı odada kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 • Seyahatlerde tur liderinin belirttiği saatlere uyum sağlanması beklenir.
İPTAL VE İADE
 • Gezilerimizde minimum 15 kişi katılım şartı vardır. Yeterli kesin kayıta ulaşmayan yurt dışı gezileri turdan en az 7 gün önce, yurt içi gezileri en az 3 gün önce, İstanbul gezileri ise 1 gün önce duyurmak şartı ile şirketimiz tarafından iptal edilebilir. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için iptal edilen gezilerde ödenen tutar hiçbir kesinti olmaksızın katılımcıya iade edilir.
 • Sitemizde yer alan başvuru formu ön kayıt niteliğindedir. Kesin kayıt oluşabilmesi için tur ücretinin %30’unun ödenmesi talep edilir.
 • Seyahatin başlamasına 30-20 kala yapılan iptallerde tur ücretinin tamamı iade edilir. 20-15 gün kala yapılan iptallerde %30 kesinti. 15-10 gün kala yapılan iptallerde %50 kesinti yapılarak iade gerçekleştirilir. Seyahate 10 günden az süre kaldığı takdirde iptal ve iade yapılamaz.
 • Katılımcı veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep haller, katılımına engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ve covid pozitif olma durumu katılımcı için mücbir sebep hali kabul edilir. Katılımcı, mücbir sebebin varlığını resmî kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Bu durumda iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel iade edilir.