ÜST
Image Alt

İran Gezisi – Ekim

İran Gezisi – Ekim

1.125 EURO

15 – 21 EKİM 2023

KONTENJANIMIZ DOLMUŞTUR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Fiyat:   

İki Kişilik Odada kişi başı:  1.125 EURO

Tek Kişilik Oda farkı:  310 EURO

 

 

Fiyatın içinde neler var; 

‣ THY ile İstanbul – Tahran / Şiraz – İstanbul uçak biletleri

‣ Programda belirtilen gezi ve ziyaretler

‣ 4* ya da 5* otellerde 5 Gece konaklama

‣ Açık büfe sabah kahvaltıları

‣ Akşam yemekleri (6 Adet)

‣ Tur boyunca kullanılacak otobüsümüz

‣ Profesyonel rehberlik hizmeti

‣ Müze ve ören yeri girişleri

 

Fiyatın içinde neler yok

‣ Şahsi harcamalar ve otel ekstraları

‣ Öğle yemekleri

‣ Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)

‣ Yemeklerde ve molalarda alınacak tüm içecekler

 

İran için vize yoktur. Pasaporta damga vurulmamaktadır.

Tur Planı

1

15 EKİM PAZAR 2023 / ISTANBUL - TAHRAN

Seyahatimiz saat 05:00’te İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarları önünde buluşmamızla başlıyor. Bagaj ve pasaport işlemlerimizin ardından Türk Hava Yolları'nın TK880 sefer sayılı uçak ile saat 08:05’te Tahran'a doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 saatlik uçuşun ardından saat 11:40’da Tahran İmam Humeyni Havalimanına iniyoruz. Burada pasaport ve bagaj işlemlerimizi hallettikten sonra bizi bekleyen otobüsümüze biniyoruz ve başkent Tahran’ı gezmeye başlıyoruz. Selçuklu İmparatorluğu’nun kurulduğu yer olan Rey bölgesinde Tuğrul Bey tarafından yaptırılmış olan Tuğrul Kulesini ziyaret edecek, Azadi Meydanındaki Özgürlük Anıtında duracak, eski şehirde yürüyecek, Tahran Kapısını göreceğiz. Kaçar Hanedanının yönetim merkezi Gülistan Sarayı, İmam Camii ve kapalı çarşıyı da gezdikten sonra akşam yemeğimizi alıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Bu gece Tahran’dayız.
2

16 EKİM PAZARTESİ 2023 / TAHRAN – KUM – KAŞAN - İSFAHAN

Otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra otobüsümüze biniyoruz ve güneye doğru yola çıkıyoruz. Yoldaki ilk durağımız Şia inancının kutsal yerlerinden birisi olan mollalar şehri olarak bilinen Kum kenti. Kum, İran İslam Devrimi’nin lideri İmam Humeyni’nin doğduğu şehirdir ve 12. İmam olan İmam Rıza’nın kızkardeşi Hz. Masume’nin türbesi de buradadır. Hz. Masume’nin kabrini ziyaret ettikten sonra yola devam ediyoruz ve İran’ın küçük ama en güzel şehirlerinden birisi olan Kaşan şehrine varıyoruz. Kaşan’da İran’ın tarihi bahçelerinin en güzel örneklerinden olan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Fin Bahçelerini gezeceğiz. İran’ın gerçek çöl mimarisinin en güzel örneklerinin olduğu evlerden birisi olan Tabatabai Evi’ni ziyaret ettikten sonra İsfahan’a doğru devam ediyoruz. Akşamüstü İsfahan’a varıyor, otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz.
3

17 EKİM SALI 2023 / İSFAHAN

Bugün tüm gün İsfahan’dayız. Sabah UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve koruma altına alınmış olan ünlü Nakş-ı Cihan Meydanı’na gelerek İsfahan turumuza başlıyoruz. Bu meydan Safavi döneminde başkentlik yapmış olan İsfahan’ın merkezi konumundadır. Alan olarak dünyanın en büyük meydanlarından birisidir. Meydanın güney tarafındaki muhteşem mimarisi ve seramik işçiliği ile göze çarpan İmam Camii, Meydanın batı tarafında ise Ali Kapı Sarayı bulunmaktadır. Saray Safavi Sultanları tarafından meydanı izlemek için ve törenleri takip etmek için kullanılmıştır. Kuzeye doğru devam eden Kayseriye Pazarı olarak bilinen geleneksel çarşı ve meydandaki dükkanlar çok ilgi çekecek. Meydanın hemen arkasında bulunan Kırk Sütün Sarayını da ziyaret ettikten sonra Selçuklu Camii olarak da bilinen Cuma Camii’ne gidiyoruz. Muhteşem bir kompleks olan Camii aynı zamanda Selçuklu’nun büyük veziri Nizamülmülk’ün ders verdiği medreseye de ev sahipliği yapmaktadır. Ermeni mahallesindeki Vank Katedrali’ni de gördükten sonraki durağımız ise şehre hayat veren şehrin ruhu olarak adlandırılan Zayende Nehri. Nehir üzerinde özellikle Safavi döneminde yapılmış farklı köprüler mevcut.  Biz en ünlüleri olan Siosepol (33 Kemerli) ve Haju köprülerini göreceğiz. Akşam yemeğinden sonra serbestiz. İsfahan’ın gecesi de en az gündüzü kadar güzeldir.  
4

18 EKİM ÇARŞAMBA 2023 / İSFAHAN – NAİN – MEYBOD – YEZD

Kahvaltımızı yaptıktan sonra Yezd şehrine doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde uğrayacağımız iki durağımız var. Nain ve Meybod kasabaları. Nain’in eski çarşısı ve Meybod’un kervansarayı ilginizi çekecektir. Yezd şehrine vardıktan sonra İpek yolunun önemli duraklarından birisi olan Yezd şehrini gezmeye başlıyor ve Zerdüşt dininin en önemli tapınaklarından birisi olan ve kutsal ateşi barındıran Ateşgede tapınağını ziyaret ediyoruz. Buradaki ateş rahipler tarafından badem ve kayısı odunları ile beslenerek 24 saat boyunca yanmaktadır. Mescid-i Cuma özellikle muhteşem mavi çinileri ve motifleri ile ünlüdür ve kubbesi de kendi türünün en güzel örneklerindendir. Emir Çakmak Camii ve Kompleksi bir sonraki durağımız. Yezd şehrinin sembollerinden birisi olan kompleks 14. yüzyıldan kalmadır, çinileri ve işlemeleri ile ünlüdür. Ayrıca Aşura törenlerinin yapıldığı yerdir. Bad-Gir isimli bir tür doğal klima görevi gören bacaların olduğu kadim Fahadan bölgesinde Yezd sokaklarında dolaşıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Bu gece Yezd’deki otelimizdeyiz.
5

19 EKİM PERŞEMBE 2023 / YEZD - ABERKUH – PERSEPOLİS – ŞİRAZ

Bugün istikametimiz Şiraz. Yolumuzun üzerinde çölden geçerken ilk olarak Aberkuh kasabasında duracağız. Burada çölde nasıl bir doğal soğuk hava deposu yapıldığını görecek, doğal klima işlevi gören bacalarıyla meşhur Agazade Evini ziyaret edeceğiz. Ardından yola devam ederek UNESCO’nun dünya mirası listesinde yeralan ve antik dünyanın en önemli şehirlerinden birisi olan Persepolis şehrinine varacağız. Ahameniş hanedanı döneminde Pers İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Persepolis 12 hektara yayılan ve içerisinde çeşitli salonlar, saraylar, konaklar, hazinelerin bulunduğu bir antik şehirdir. Büyük Pers kralı ve bilinen ilk insan hakları bildirgesini yayınlayan Cyrus’un mezarının bulunduğu Pasargad’ı ve başka bazı Pers krallarının mezarlarının olduğu Necropolis’i, Nakşi Rüstem ve Nakşi Recep’i de görüyoruz. Yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Şiraz şehrine varıyor. Akşam yemeğimizi alıp otelimize yerleşiyoruz.
6

20 EKİM CUMA 2023 / ŞİRAZ

Bugün tüm gün Şiraz’dayız. Kahvaltının ardından ilk olarak rengarenk vitrayları ve çinileriyle ünlü Nasir-ul Mülk Camiini ziyaret ediyoruz ki sabah saatlerinde tam bir renk cümbüşü yaşanmaktadır bu ünlü camide. Sonrasında İrem Bağları olarak bilinen ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bahçeleri görüyoruz. Zand hanedanının sarayı olan Kerim Han Kompleksi ise Şiraz’ı başkent olarak seçen ve Zand hanedanının kurucusu olan Kerim Han Zand tarafından yapılmış bir mekândır. Kerim Han kendisini bir kraldan ziyade bir Vekil, ulusun avukatı ve haklarının savunucusu olarak ilan etmiştir. Ardından Vekil Camii ile devam ediyoruz. Meşhur Vekil Pazarını geziyoruz. İran Medeniyetinin simgelerinden şairler Hafız ve Sadi’nin kabirlerini ziyaret ediyoruz. Ayrıca Şah Çerağ Türbesi de göreceğimiz yerler arasında. Güzel bir yerel restoranda akşam yemeğimizi yedikten sonra serbest zamanımız olacak. Ardından belirlenen vakitte Şiraz Havalimanına geçeceğiz.
7

21 EKİM CUMARTESİ 2023 / ŞİRAZ – İSTANBUL

Türk Hava Yollarının TK885 sefer sayılı uçağı ile saat 01:45’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik bir uçuş sonrası İstanbul Havalimanına varış saatimiz 05:20.
TUR HAKKINDA
 • Sitemizde tura dahil ve hariç olan hizmetler belirtilmiştir. Bunun dışında ekstra turlar için bir ücret talep edilmez.
 • 2 kişilik odada kişi başı tur fiyatı ve tek kişilik odada kalanlar için ücret farkı sunulmaktadır. 3 kişilik odalarda genellikle otellerde ek yatak verilmektedir, bu yatak diğer yataklar kadar rahat olmayabilir.
 • Turlarımızda namaz saatlerine riayet edilmektedir. Önceden uygun cami ve abdest yerleri ayarlanmasına gayret edilmektedir. Fakat mümkün olmayan durumlarda namazı cem edilebilmektedir.
 • Turlarımızda helal yemek hassasiyeti gözetilmektedir.
 • Turlarımızda gidilen coğrafyanın şartlarına göre 4 veya 5 yıldızlı oteller tercih edilmektedir. Oteller daha önceki tecrübelerimize dayanarak tercih edilmektedir. Otel isimleri gezi tarihi yaklaştığında misafirlerimizle paylaşılmaktadır. ---Tur süresine 1 hafta kalana kadar sınıfı aynı olmak şartıyla otel adı değişebilir.
 • Yurt dışı turlarında pasaportunuzda en az 6 ay geçerlilik süresi olması beklenir, yeterli süre yoksa pasaportun yenilenmesi önerilir. Pasaportta yeterli geçerlilik süresi olmadığı için yaşanan sorunlarda sorumluluk kabul edilmemektedir.
 • Turda yazan programın tamamı gerçekleştirilmek kaydıyla sırasında değişiklik yapılabilir.
 • Şirketimiz mücbir bir sebep (hava durumu, hastalık, deprem vb.) ortaya çıkma durumunda programda yer alan bazı yerler iptal etme hakkına sahiptir.
 • Vize gereken ülkelerde vize başvuru sürecinde şirketimiz talep edildiği takdirde destek olmaktadır. Vizeden kaynaklanacak olası sorunlarda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Vize alınamaması durumunda standart tur iade süreci işleyecektir.
 • Eski ve iptal edilmiş pasaportlardaki vizeler geçerli olmamaktadır. Yırtık, ıslak veya yıpranmış pasaportlar ülke girişlerinde soruna sebep olabilmektedir. Bu durumda şirketimizin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Turlarımız İstanbul kalkış ve inişli olarak planlanmaktadır. İstanbul’a kadar ulaşım sürecinde herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır (İç hat uçuş bağlantıları; uçak, tren veya otobüs bileti sağlanması).
 • Turlarımızda uçağın kalkış saatinden en az 3 saat önce havalimanında olunması tavsiye edilir. Uçağın kaçırılması durumunda sorumluluk yolcuya aittir, tur için bir iptal, iade hakkı bulunmamaktadır.
 • Seyahatlerde 12 yaş ve üzeri yetişkin kabul edilmektedir. Özelden iletişime geçtiğiniz takdirde 0-2 yaş ve 2-11 yaş arası çocuk ücretleri size iletilecektir. Çocuk indirimleri yalnızca ebeveynleri ile aynı odada kalan çocuklar için geçerlidir.
 • Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 • Seyahatlerde tur liderinin belirttiği saatlere uyum sağlanması beklenir.
İPTAL VE İADE
 • Gezilerimizde minimum 15 kişi katılım şartı vardır. Yeterli kesin kayıta ulaşmayan yurt dışı gezileri turdan en az 7 gün önce, yurt içi gezileri en az 3 gün önce, İstanbul gezileri ise 1 gün önce duyurmak şartı ile şirketimiz tarafından iptal edilebilir. Yeterli sayıya ulaşılamadığı için iptal edilen gezilerde ödenen tutar hiçbir kesinti olmaksızın katılımcıya iade edilir.
 • Sitemizde yer alan başvuru formu ön kayıt niteliğindedir. Kesin kayıt oluşabilmesi için tur ücretinin %30’unun ödenmesi talep edilir.
 • Seyahatin başlamasına 30-20 kala yapılan iptallerde tur ücretinin tamamı iade edilir. 20-15 gün kala yapılan iptallerde %30 kesinti. 15-10 gün kala yapılan iptallerde %50 kesinti yapılarak iade gerçekleştirilir. Seyahate 10 günden az süre kaldığı takdirde iptal ve iade yapılamaz.
 • Katılımcı veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep haller, katılımına engel olacak derecedeki ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri ve covid pozitif olma durumu katılımcı için mücbir sebep hali kabul edilir. Katılımcı, mücbir sebebin varlığını resmî kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır. Bu durumda iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel iade edilir.