ÜST
Image Alt

Küba Gezisi – Şubat

Küba Gezisi – Şubat

2.650 USD

14 – 19 Şubat 2024

Küba Gezisi

İki Kişilik Odada kişi başı: 2.650 USD

Tek Kişilik Oda farkı: 300 USD 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetlerimiz :

  • Türk Havayolları İstanbul Havana gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti 23 kg Bagaj
  • Amerikan Arabaları ile Havana gezisi
  • 5 Adet öğle yemeği içecekler dahil
  • 5 Adet akşam yemeği içecekler dahil
  • 4 ve 5* otellerde 5 gece oda kahvaltı konaklama
  • Günlük 1 şişe su

 

Fiyata Dahil Olmayan Servisler :

  • Küba Kolay Vize ücreti (50 EUR) NOT: Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.
  • Yurt dışı çıkış pulu (150 TL)
  • Bahşişler

Tur Planı

1

14 ŞUBAT 2024 ÇARŞAMBA / ISTANBUL - HAVANA

13 Şubat Salı gecesi saat 23.30’da İstanbul Havalimanı THY kontuarları önünde buluşuyoruz. Bilet ve pasaport işlemlerinden sonra TK 183 sefer sayılı THY uçağı ile saat 02:10'da Havana’ya doğru yola çıkıyoruz. Küba saatiyle sabah 07:15’te Havana'ya varıyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından otobüsümüze geçiyor ve etkileyici tarihinin yanında dünya savaşlarından çok az zararla çıkmış ve ilk inşa edildiği haliyle kendini korumuş, 50’li ve 60’lı yılların Amerikan arabalarının sıkça görülebildiği, İspanyol mimarisinin etkileyici örneklerine sahip Havana’yı gezmeye başlıyoruz. San Cristobal de la Habana'dan ismini alan Havana, İspanyollar tarafından kurulmuştur. Şehir turumuz modern Havana’dan başlıyor, artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi'nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı'na geliyoruz. Modern Havana’dan UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Eski Havana’ya varıyoruz ve kolonyal tarzı meydanları ve binalar karşımıza çıkıyor. Ünlü Capitol binasına (El Capitolio), Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja ve Plaza de San Francisco, Kübalıların sabahlara kadar oturup sohbet ettiği Malecon Sahil Şeridi, La Bodequita del Medio ve Floridita göreceğimiz yerler. Öğle yemeğinden sonra otelimize yerleşiyor ve istirahat ediyoruz.
2

15 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE / PINAR DEL RIO - VINALES VADİSİ - HAVANA

Kahvaltıdan sonra Pinar del Rio - Vinales Vadisi turumuz olacak. Havana'dan yaklaşık 200 km uzaklıkta olan ve Küba'nın bahçeleri diye adlandırılan bölgede önce tütün tarlalarını gezecek, nasıl yetiştirildiği hakkında bilgilendirilecek ve sonra da Pinar del Rio'daki Puro Fabrikası'na gideceğiz. Los Jazmines tepesinden UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Vinales Vadisi’nin manzarası seyrettikten sonra öğle yemeğini Vinales Vadisinde yerel bir restoranda yiyeceğiz. 120 mt yüksekliğindeki Mural de la Prehistoria'yı da gördükten sonra Havana'ya geri dönerek akşam yemeğimiz ve konaklama için otelimize geçiyoruz.
3

16 ŞUBAT 2024 CUMA / PINAR DEL RIO – VINALES VADİSİ TURU

Kahvaltıdan sonra Havana deneyimimize devam ediyoruz. İlk olarak 1958 yılının sonunda Küba devrimine kadar Amerika’dan ithal edilmiş, daha sonra konulan ambargoya istinaden bir daha ülkeye sokulma şansı olmayan ve günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan Eski Amerikan arabaları Küba sokaklarında dolaşmaya ve Devrim Müzesine doğru yol almaya başlıyoruz. Bu renkli araçlar ile Küba sokaklarında yapacağımız gezi sonrası Jaimanitas'ta Küba’nın Picassos’u olarak da bilinen Jose Fuster’in, yaşadığı dönem boyunca dekore ettiği resimler, seramikler ve çizimler yoluyla dekore edip açık hava sergisine dönüşen mahallesini göreceğiz. Ardından ismini Fernando Hamel’den alan modern sanatçıların merkezi olan Hamel Sokağını ziyaret edeceğiz. Bugün sanat dolu bir gün olacak. Sonrasında Havana’nın en keyifli caddelerinden birisi olan Prado caddesine geçiyoruz. Batista rejimi döneminde saray olarak kullanılmış devrim sonrasında da halkın hizmetine müze olarak açılan Küba'nın en büyük müzesi olan Devrim Müzesini göreceğiz. Otelimize dönmeden önce Küba’nın en büyük el sanatları çarşısı olan Mercado de San Jose'ye de uğrayacağız. Bu gece de Havana'dayız.
4

17 ŞUBAT 2024 CUMARTESİ / HAVANA - CIENFUEGOS - TRINIDAD

Kahvaltımızı yaptıktan sonra yola düşüyor ve yaklaşık 3 saat uzaklıkta bulunan, 1800'lü yılların başında Fransızlar tarafından kurulan ve 2005 yılında UNESCO Tarafından koruma altına alınan ve Küba'nın en güzel şehirlerinden birisi olan Cienfuegos şehrine varıyoruz. Cienfuegos'da eski Tiyatro Binası, Colegio De San Lorenzo, Jose Marti Parkı, Malecon Bulvarı ve Valle Sarayını göreceğiz. Öğle yemeğimizi Palacio del Valle isimli özel bir mekanda yedikten sonra yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Trinidad şehrine varıyoruz ve kolonyal dönem mimarisinin en iyi korunduğu şehirlerden birisi olan 18. - 19. yüzyıllarda şeker üretimiyle zenginleşen Trinidad'ın taş sokaklarında, meydanlarında, tek veya iki katlı binalarının arasında dolaşıyoruz. Trinidad da UNESCO Dünya Mirası listesindedir ve koruma altındadır. Otelimize yerleşip akşam yemeğimizi alıyoruz.
5

18 ŞUBAT 2024 PAZAR / TRINIDAD - SANTA CLARA - HAVANA

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra otelimizden ayrılıyoruz ve Küba Devriminin ve tüm dünyadaki devrimci ruhun efsane ismi Comandante Che Guevara ile özdeşleşen Santa Clara şehrine doğru yola çıkıyoruz. Devrimin en önemli cephelerinden biri olan şehirde Zırhlı Tren Müze Parkını, Park Vidal'i, Che'nin anıt mezarını ve müzesini gezdikten sonra Havana’ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Yol üzerinde öğle yemeğimizi yedikten sonra yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Havana'ya dönüyor ve otelimize yerleşiyoruz.
6

19 ŞUBAT 2024 PAZARTESİ / HAVANA - İSTANBUL

Bugün dönüş günü. Erken kahvaltımızı yapıp otelden ayrılıyoruz. Türk Hava Yollarının TK 183 sefer sayılı uçağı ile saat 08:40’ta İstanbul'a doru yola çıkıyoruz. Ama yolumuz üzerinde Venezuela - Karakas'ta Simon Bolivar Havalimanına uğruyor ve yaklaşık 1,5 saatlik bir molanın ardından devam ediyoruz. 20 Şubat Salı günü saat 08:55'de İstanbul Havalimanı’na ulaşıyoruz.
SEYAHATİNİZE DAİR İPUÇLARI Küba Cumhuriyeti’ ne girişinde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz. PARA BİRİMİ Küba para birimi Küba Pesosu (CUP)’dur. Yanınızda getireceğiniz Euro (EUR) hem yerel para değişimleri hem de gerekli yerlerde ihtiyaçlarınızı satın alabilmek için size avantaj sağlayacaktır. 1 Euro gezi programının yazıldığı esnada 24 Küba Pesosu değerindedir. SAAT Küba Cumhuriyeti ile Türkiye arasında 7 saat fark bulunmaktadır ve (GMT-4). Türkiye’de saat 12.00 iken Küba’da 05.00’dir. GİYSİ VE KIYAFET Genelde pamuklu giysiler tercih edebilirsiniz. Küba geceleri serin geçebilmektedir. İnce bir kazak ya da hırka daha konforlu hissetmenizi sağlayacaktır. Sıcak ve güneşli gündüzleri için ise uzun kollu gömlekler ve keten pantolonlar uygun olabilir. Yine güneş şapkası, güneş gözlüğü, güneş kremi, fotoğraf makinesi ya da video kameralarınızın şarj aletleri, yedek hafıza kartları da pillerini ülkede bulma ihtimaliniz çok düşük olduğundan yanınızda getirebilirsiniz. KÜBA MUTFAĞI Tavuk, balık, pirinç ve siyah fasulye Küba mutfağının temellerini oluşturur. Yemeklerde baharat nadiren tercih edilir. Sizler için damak tadımıza en uygun menüleri seçiyoruz. VOLTAJ Ülkede elektrik voltajı 110 volttur. Fakat konaklama yapacağımız otellerimizin hepsinde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir. Bu sebepten e-alışveriş sitelerinden kolayca bulabileceğiniz basit bir adaptör edinmenizi tavsiye ediyoruz. Ülkede kullanılan prizlerin detaylarına şu adresten ulaşabilirsiniz. https://www.worldstandards.eu/electricity/plugs-and-sockets/ab/ NE ALALIM? Küba denince akla gelen ilk hediye de meşhur Küba purosu oluyor. Programınız boyunca gerçek ve orijinal Küba purosunu güvenle satın alabileceğiniz lisanslı mağazalar göreceksiniz. Puro dışında sokak sanatçılarının yaptığı yağlı boya Küba manzaraları resimler dışında pek fazla hediyelik alternatifi bulunmuyor. KÜBA’ DAN NE KADAR PURO GETİREBİLİRİM? Küba’ dan faturasız 50 adet puro çıkartabilirsiniz. Faturasını ibraz etmek şartı ile ise 2,000 EUR tutarında puro çıkartma hakkınız bulunmakta